£5.655
FREE Shipping

Kral Kaybederse

Kral Kaybederse

RRP: £11.31
Price: £5.655
£5.655 FREE Shipping

In stock

We accept the following payment methods

Description

Kırmızı Oda / Red Room (2020) Kırmızı Oda / Red Room (2020) is a psychological drama Turkish series, a true story adapted from the 2004 book Madalyonun İçi written by the psychiatrist Gülseren Budaıcıoğlu, starring Binnur Kaya. Produced by OGM Pictures for TV8, the drama series consists of 61 episodes. Although the cast of Kırmızı Oda / Red Room (2020) changes every episode, Binnur Kaya is the only leading actor in all episodes. görünümlü, narsist ve etik dışı bir yaşama sahip olanKenan'ın, çocukluğundan bugüne kadar oluşan karakterini konu alıyor. Kadınlar tarafından baş tacı edilmiş bu adam, kendini bir anda yerle bir edilmiş olarak buluyor. Mesleki tecrübelerinden yola çıkarak kurgusal olarak son derece güçlü eserler ortaya koyan Gülseren Budayıcıoğlu, dil konusundaki ustalığıyla da okurları kendine çekmeyi başarıyor. Yazarın tüm kitaplarında öne çıkan sürükleyici ve derinlikli anlatım, okurlarına soluksuz okuma deneyiminin yanı sıra ufuk açıcı bir terapi de sunuyor. Karşı cins konusunda kendine çok fazla güvenen bir adamın anlatıldığı Kral Kaybederse, kadın-erkek tüm okurların kendinden izler bulacağı öyküsü ile sizi de içine çekecek. Her mother, Feride, is a controlling and obsessive woman who micromanages every aspect of Nalan’s life. Feride’s strict and absurd rules steam from her own traumatic history. Nalan is actually her granddaughter, and her mother, Sema, died giving birth to her. Feride has never forgiven Nalan for “killing” her own daughter and has raised her with the belief that the only way to honor her daughter’s memory is to control Nalan’s every move. She meets and marries Sedat Koroğlu, but the marriage is loveless. Yazar kendisini de romanın içine ekleyerek, bir psikiyatrist olarak belli aralıklarla adama terapi uyguluyor ve okuyucuya da bu terapilerden kesitler sunuyor. Üstelik bu terapilerden sadece adam değil, hayatındaki başrolde yeralan kadınlar da yararlanıyor. Bu terapiler sırasında adamın insanı çileden çıkartan o şişkin egosunun temellerinin nereye dayandığını, çocukluk travmalarının insanda nasıl yaralar açabileceğini ve sinirden tepinmemize sebep olan insanların bile davranışlarının altında beklenmedik bir geçmişin yükünün bulunduğunu görüyoruz. Yazar, psikiyatrist kimliğiyle bu çözümlemeleri kitaba çok güzel yedirmiş, satır aralarında psikoloji dersi vererek kitabı ince ince dokumuş. Özellikle final – hele de bu kısım da gerçeğin bir parçasıysa- çok dokunaklı, ama bir o kadar da anlamlı. İyilik nedir, insanı insan yapan değerler nelerdir gibi çok temel sorulara bence cevap olmuş ana karakterin ömrünün son yıllarındaki değişim ve bunu gerçekleştirme dürtüleri. Elimden düşürmeden 2 günde bitirdiğim bir kitap oldu bu sayede.

Kırmızı Oda / Red Room (2020) is a gripping and thought-provoking psychological drama series that centers around the lives of psychiatrists and patients who regularly come to a psychiatry clinic in Istanbul. The drama series follows a psychiatrist, Doctor Manolya Hanım (Binnur Kaya portrays the real Gülseren Budaıcıoğlu), living in Istanbul and her employees at the Manolya Psychiatry Clinic and their patients. a b Budayıcıoğlu, Gülseren. "Dr. Gülseren BUDAYICIOĞLU". Madalyon Klinik. Archived from the original on 16 May 2020 . Retrieved 26 September 2020. Doğduğun Ev Kaderindir dizisinin ilk tanıtımı yayınlandı". Archived from the original on 8 December 2019 . Retrieved 15 December 2019. It has been heard that Beren Saat and Kıvanç Tatlıtuğ, two famous actors who gave life to the characters of Bihter and Behlül in Aşkı Memnu, one of the most important works of Halid Ziya Uşaklıgil, will take part in the same project again. After the news came out, eyes were turned to two famous actors, and Gülseren Budaıcıoğlu was one of the names that came to the agenda in this news. As it is known before, many TV series that are currently on the air are adapted from Budayioğlu's books. Kral Kaybederse (If The King Loses) Bring Kıvanç Tatlıtuğ and Beren Saat will be together again. It is wondered when the Turkish series Kral Kaybederse (If The King Loses), which will be starring Kıvanç Tatlıtuğ and Beren Saat, will be released. It is known that conversations with both Tatlıtuğ and Beren Saat continue for the cast of the series. However, as far as is known, the cast of the series has not been recovered yet. For this reason, there is no clear information about when the index will be released. It is predicted that it will be broadcast in the coming days, after the script is prepared and immediately after the first shootings are over.

Change Website Language

Kıvanç Tatlıtuğ, who was born on October 27, 1983 in Adana, is 39 years old. Kıvanç Tatlıtu first modeled and won the Best Model of Turkey and World competitions in 2002. Kıvanç Tatlıtuğ, who played professional basketball for a while, showed his acting in the Gümüş series. He took the leading roles in the TV series Menekşe and Halil, Aşk-ı Memnu, Kuzey Güney, Kurt Seyit and Şura and Cesur ve Güzel. Kıvanç Tatlıtuğ became an actor if the King Loses, and he will appear as the male lead in the series. Kıvanç Tatlıtuğ is 1.87 meters tall and weighs 77 kilograms. Kıvanç Tatlıtuğ is married to Başak Dizer. Youtube videolarını ilgiyle takip ettiğim Gülseren Budayıcıoğlu'nun çok konuşulan ve beğenilen kitabını okumaya başladıktan 48 saat sonra bitirdim. Biraz kibirli gelebilir kulağa ama kitabı okumaya büyük bir beklentiyle başlamamıştım. Ama elime alır almaz hiç bırakmadan bitirme derdine düştüm. Kitabın iki yerinde gözyaşlarıma hâkim olamadım. Bu kitabı önce annem okumuş, daha sonra okumam için bana vermişti. Hemen anneme gidip yakınmaya başladım. "Anne bütün bu Kenan Bey'in başına gelenler sence de salaklık değil mi? Bir insan nasıl bu kadar düşüncesiz olabilir, aklım almıyor..." dedim anneme. Annem de karşılık olarak bana, Kenan Bey'in durumuna düşen akrabalarımızı/tanıdıklarımızı anlatmaya başladı. O an anladım ki, aslında Kenan Bey'in yaşadıkları hiç de uzak değilmiş... Hatta gerçekten tıpkı Kenan Bey'inki gibi bir kader motifi işleyen birkaç kişi de varmış bildiğim...

Kral Kaybederse" birçok okurun oku, çok beğeneceksin demesi üzerine almış olduğum bir kitaptı. Ama ne zaman sıra gelir okurum bilmiyordum yani plân yapmamıştım. Bir gün arkadaşım ile sohbet ederken o kitabı çok geçe bırakma, kesin oku dedi. Bir şey daha diyeyim; Kenan karakterine o kadar kızan ben, son sayfaları okurken içim acıdı diyebilirim. Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı dizi için ünlü oyuncunun partneri olarak Beren Saat'e, Büşra Develi'ye ve Serenay Sarıkaya'ya teklif götürülmüştü. Proje hakkında yeni gelişmeler ortaya çıktı. Currently, the Turkish series Yalı Çapkını ranks as the most-watched dizi drama on Friday evenings.sonlara doğru daha çok duygulandığımı da itiraf edebilirim. Özellikle hayatta başıma gelenlere daha detaylı bakmama neden oldu bu kitap. Son zamanlardaki tavrıma, yaşadıklarıma ve aldığım kararlara... Özel hayatınızın üzerinize düşünmenizi sağlıyor. Aynı zamanda da ders çalışma isteğimi de getirdi; çalışmanın kıymeti üzerinde de duruyor yazar. Eee hemen hemen okuma tarzımız aynı olan ve yorumlarına güvendiğim insan da öne çek deyince tamam dedim, okuyayım. Star TV'nin iddialı projelerinden olacağı düşünülen Kral Kaybederse'de başrolü üstlenecek olan Tatlıtuğ'a eşlik etmesi için Aşk-ı Memnu'daki unutulmaz rol arkadaşı Beren Saat'e, Büşra Develi'ye ve Serenay Sarıkaya'ya teklif götürülmüştü. Merakla beklenen Kral Kaybederse dizisinde Tatlıtuğ'un partnerinin Serenay Sarıkaya olduğu bildirilmişti.

Diger doktorlar hastalarla ilgilenmeyen, ustunkoru teshisler koyan, sanki doktor degilmis de arkadasiymis gibi aman bosver tavsiyeleri veren insanlar ama gulseren budayicioglu mukemmel doktor. Kendi mukemmel bir doktor, mukemmel bir insan. Kocasi da dunyanin en yakisikli insani. Nerden biliyorum bunu? Çünkü yazar kitapta bunu yazmis sağolsun gercekten güldürdü beni. İnsan kitaba neden kocasini dünyanın en yakisikli insani oldugunu yazar? İlerleyen sayfalarda yakisikliligina ragmen cok da mütevazı bir bey oldugunu öğreniyoruz. Kocasi yazara ve çocuklarına cok düşkün. Cok yakisikli olan hastasiyla dünya yakisiklisi olan kocasini karsilastirip sunu soyluyor "benim kocam ondan ne kadar farkli! Nasil sevgi dolu, nasil şefkatli!" Gercek mi bu cumleler? Hastasının dış görünüşünü alıp kocasıyla karsilastirmasi yetmezmis gibi bir de karakterlerini karsilastirmis ve bunu yazmış ve bu yazı onaylanıp basılmış...Engin Akyurek was born in 1981 in Ankara. He studied History at Ankara University. He appeared on the screen in the Stars of Turkey competition, like his partner Beren Saat in the TV series The King Loses. The Foreign Groom series is the first series of Engin Aküyürek. He once again appeared with Beren Saat in the TV series "What's wrong with Fatma Gül?" Recently, he has appeared in the series Kara Para Ask. Beren Saat was born in February 1984 and is 35 years old. Originally born in Ankara, Beren Saat Aşkı Memnu is a popular TV series actress whose name has been heard all over the world, starring in TV series such as Fatma Gül's Crime Ne and İntikam. He became famous with the "Stars of Turkey" program and was later discovered by Tomris Giritoğlu. Beren Saat became famous with the series Remember Dear, which was first published in 2006, and the character of Yasemin, which she gave life to, is still in mind. Later, she proved her beauty and talent in the series of Aş Memnu. She married Kenan Doğulu in 2009. Finally, she took part in the series Magnificent Century Kösem Sultan. Kadinlar neden her seyi affetsin? Kendi hayatlari, bireysel sınırları gururları, prensipleri yok mu kadinlarin? Guclu erkeklere mi ihtiyac duyuyo kadinlar? Bir erkek neden hep güçlü olmak zorunda olsun? Zayif bir ani bir donemi hayati olamaz mi ? Bu yanlış bir sey mi? Tamamen fiyasko nesine bes yildiz veriyosun anlamiyorum. Bunu okuyup begenen doktorlar psikologlar varsa vah halimize. Masumlar Apartmanı is an adaptation of the chapter "Çöp Apartman" from Madalyonun İçi and was broadcast on TRT 1 between 2020 and 2022.

While this idea already excites all fans, the actors who are said to take part in the series continue to increase the dose of excitement. It is stated as a preliminary idea that Beren Sat and Kıvanç Tatlıtuğ, who are also a wonderful duo, will play a role in this series, which is about the story of a man who is prey to prey. So far, an official statement has not come from the production company of the series to be shot, nor from the actors. It is announced that the actors who have not been able to take part in long-running series on television screens for a long time will soon make statements regarding the accuracy of this news. Her first four novels and the one she published in 2019, Camdaki Kız, were psychotherapeutic novels she wrote by narrating real cases she witnessed. [10] The İstanbullu Gelin series, broadcast on Starv TV between 2017 and 2019, is an adaptation of her book, Hayata Dön. [11] The series Doğduğun Ev Kaderindir, which was broadcast on TV8 between 2019 and 2021, was adapted from the book Camdaki Kız. [12] After these two adaptations proved to be successful, two different series were produced in 2020 based on the book Madalyonun İçi, Bir Psikiyatrın Not Defterinden: Kırmızı Oda, which was broadcast on TV8, [13] and Masumlar Apartmanı, which was broadcast on TRT 1. [14] As a renowned psychiatrist and writer, Budaıcıoğlu’s books have been adapted into some of Turkey’s most popular TV drama series. Based entirely on real-life stories narrated by the cases Gülseren Budaıcıoğlu witnessed, these Turkish drama series offer a gripping and intricate glimpse into traumatic stories, delving into the depths of human psychology and explore traumatic themes, such as abuse, addiction, and mental illness.Son olarak Yakamoz S-245 projesiyle dijital bir platform olan Netflix'te izleyiciyle buluşan Kıvanç Tatlıtuğ, ünlü yazar Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı adlı eserinden uyarlanacak olan Kral Kaybederse dizisiyle tekrar beyaz kutuda olacak. Budayıcıoğlu has announced the name of her new book as Kırmızı Pelerin. [15] In 2021, a new adaptation of Camdaki Kız was broadcast on Kanal D under the same title. Masumlar Apartmanı / The Innocents (2020) Masumlar Apartmanı / Innocents Apartment (2020) is a psychological and drama Turkish TV series, a true story adapted from a section of the book “Madalyonun İçi,” written by Gülseren Budaıcıoğlu, starring Ezgi Mola, Farah Zeynep Abdullah, Birkan Sokullu, Merve Dizdar, Melisa Şenolsun, and Aslıhan Gürbüz. Produced by OGM Pictures, the series ran for 71 episodes on TRT1.

• Fruugo ID: 258392218-563234582
  • EAN: 764486781913
  • Sold by: Fruugo

Delivery & Returns

Fruugo

Address: UK
All products: Visit Fruugo Shop